معرفی انواع پاسپورت و شرایط مورد نیاز برای دریافت آن ها

آماده کردن مدارک لازم برای سفر به کشورهای خارجی

برای آنکه به خارج از مرزهای کشور خود رهسپار شوید؛ می بایست اطلاعاتی در خصوص انواع گذرنامه و پاسپورت داشته باشید. علاوه بر آن بهتر است تمامی مدارک لازم خود را برای سفر به هر یک از این کشورهای خارجی، فراهم سازید. چرا که بدون فراهم آوردن یا آماده کردن هر یک از این مدارک، عملا رفتن به هر کشوری، امکان پذیر نخواهد بود. به همین جهت می بایست ابتدا قصد و نیت خودتان را از سفر به کشورهای خارج از این مرز و بوم مشخص کنید. سپس مراتب را به جهت دریافت پاسپورت یا گذرنامه خویش متناسب با قصد سفر خویش پشت سر بگذارید. چرا که بدون گذرنامه هیچ گونه مجوزی برای شما مبنی بر خروج از کشور به أقصی نقاط دنیا صادر نمی گردد. بنابراین تا پیش از خرید بلیط هواپیما و حتی رزرو هتل در کشور خارجی مقصد، باید به فکر مهیا کردن مدارک لازم خویش باشید. یکی از اصلی ترین مدارک در این راستا، ارائه انواع گذرنامه و پاسپورت می باشد.

 

انواع گذرنامه و پاسپورت

انواع گذرنامه و پاسپورت

آشنایی با انواع گذرنامه و پاسپورت های مختلف

با توجه به انواع گذرنامه و پاسپورت، در این بخش به معرفی هر یک از این انواع و اقسام مختلف پاسپورت ها می پردازیم. شناخت نسبت به هر یک از این گذرنامه های مختلف، به شما در انتخاب پاسپورت کمک می کند. بدین ترتیب می توانید متناسب با نیاز خود پاسپورت مورد نیاز خود را تا پیش از سفر به هر یک از کشورهای خارجی، آماده و مهیا سازید. همان طور که می دانید پاسپورت یا گذرنامه به عنوان یک شناسنامه یا مدرک رسمی به شمار می آید که از طرف دولت صادر می شود. به واقع دولت ها این سندها را در جهت سفرهای بین المللی مسافران مختلف صادر می کنند. در این پاسپورت ها، اطلاعات شخصی و هویتی مسافر به همراه تصویر و امضای وی، درج گشته است. همراه داشتن انواع گذرنامه و پاسپورت برای خروج از کشور و ورود به کشورهای مختلف دیگر، امری الزام آور است. به واقع بدون داشتن این گذرنامه ها، امکان خروج یک فرد به سایر کشورهای دیگر وجود ندارد.

گذرنامه سیاسی

گذرنامه سیاسی

انواع گذرنامه و پاسپورت و تفاوت های میان هر یک از آن ها

به طور کلی انواع گذرنامه و پاسپورت را به سه گروه کلی تقسیم بندی می کنند. این زیرگروه ها، شامل موارد زیر می باشند:

 1. گذرنامه سیاسی

اولین نوع از انواع گذرنامه و پاسپورت ها را گذرنامه های سیاسی به خود اختصاص می دهد. همان طور که از نام این گذرنامه ها واضح و روشن است؛ آن ها مخصوص مقامات و افراد معروف سیاسی یک کشور می باشند. به این صورت که افراد سیاسی به منظور سفرهای بین المللی خود در جهت خروج از کشور، می توانند به همراه همسر خویش، اقدام به دریافت پاسپورت کنند. این پاسپورت ها با پاسپورت های عادی متفاوت هستند. به واقع گذرنامه سیاسی را تنها برای افراد و مقامات سیاسی صادر می کنند.

 1. گذرنامه عادی

گذرنامه عادی که به آن توریستی نیز اطلاق می شود؛ شایع ترین نوع پاسپورت ها می باشد. البته باید خاطر نشان ساخت که این نوع از انواع گذرنامه و پاسپورت ها تنها به قصد گردشگری به شهروندان داده نمی شود. چرا که علاوه بر آن، به منظور تحصیل خارج از کشور، تجارت و... به کلیه شهروندان، گذرنامه عادی یا توریستی صادر می شود. بنابراین بیشتر مردم به قصد سفر هوایی، می بایست به هنگام خرید بلیط هواپیما، اقدام به دریافت گذرنامه عادی کنند. گذرنامه های نامبرده شده توسط ماموران کنسولی وزارت امور خارجه در خارج از این کشور یا توسط ماموران نیروی انتظامی در داخل کشور، صادر می گردند. بنابراین بهتر است در صورت نیاز به این نوع از گذرنامه ها، هر چه سریعتر اقدامات لازم را در خصوص دریافت آن صورت بخشید.

 1. گذرنامه خدمت

گذرنامه خدمت یا خدماتی نیز از دیگر انواع گذرنامه و پاسپورت به شمار می آید که مخصوص گروه ها و اقشار خاصی است. این گذرنامه ها برای کارکنان دولت صادر می شود که به منظور انجام ماموریت های کاری خود، قصد خروج از کشور را دارند. آن ها می بایست این نوع از گذرنامه ها را برای خود دریافت نمایند. گذرنامه مربوطه توسط همان وزارت خانه ای صادر می شود که کارمند مورد نظر در آن مرکز مشغول به کار می باشد. به این صورت که این دسته از افراد به منظور انجام کلیه کارهای محول شده به خود در ارتباط با دولت، می بایست اقدام به دریافت گذرنامه خدماتی کنند. شرایط این نوع از گذرنامه ها نیز همانند گذرنامه های سیاسی و تقریبا مشابه آن دسته از گذرنامه هاست.

سایر انواع دیگر گذرنامه ها

به غیر از این سه نوع از انواع گذرنامه و پاسپورت ها، انواع دیگری از پاسپورت ها هم وجود دارند. یعنی به غیر از گذرنامه سیاسی، عادی و خدماتی، انواع دیگری هم وجود دارد که به شرح زیر می باشد:

 • اضطراری به صورت موقت برای کسانی که پاسپورت خود را گم کرده اند یا تاریخ انقضای آن گذشته است.
 • اشتراکی برای افرادی که به شکل گروهی عازم سفر به یک مقصد هستند. مثل: سفر هوایی ورزشکاران به منظور سفر به کشورهای خارجی برای انجام مسابقات ورزشی مختلف.
 • خانوادگی برای اعضای یک خانواده به طور کلی
 • داخلی که برای شهروندان داخل یک کشور انجام می شود و جزء سفرهای بین شهری به حساب می آید.

البته باید در نظر داشت که پاسپورت های ایران، تنها شامل همان سه نوع نخست سیاسی، عادی و خدماتی می گردد. به این صورت که سایر انواع گذرنامه و پاسپورت ها، در پاسپورت های ایران طراحی و صادر نمی گردند.

صدور گذرنامه

صدور گذرنامه

عدم صدور گذرنامه برای یک سری از افراد

حال که با انواع گذرنامه و پاسپورت آشنا شدید؛ در نظر داشته باشید که گذرنامه ها برای یک سری از افراد صادر نمی شوند. به این صورت که برای هر یک از افراد و اقشار زیر، هیچ گونه گذرنامه و پاسپورتی صادر نمی شود:

 • کلیه افراد ممنوع الخروج که طبق ماده قانون، اجازه خروج از کشور را ندارند.
 • کلیه کسانی که خارج از ایران سوء شهرت دارند. این افراد شامل کسانی است که به تکدی، ولگردی، ارتکاب هر نوع سرقت و کلاهبرداری و مواردی از این دست سوء سابقه دارند.
 • کلیه کسانی که سفر آن ها بنا به تشخیص مقامات قضایی با منافع و مصالح جمهوری اسلامی ایران مغایرت داشته باشد.
 • کلیه افرادی که دارای بدهکاری حتمی مالیاتی هستند.

برای هر یک از این افراد و اقشار مختلف مردم به هیچ عنوان گذرنامه صادر نمی شود. سایر افراد دیگر می بایست هر چه سریعتر نسبت به صدور گذرنامه و پاسپورت خود، اقدام کنند.

مدارک لازم برای دریافت پاسپورت

هر یک از افراد مختلف، با توجه به انواع گذرنامه و پاسپورت مخصوص خود، می بایست مدارک لازم را فراهم آورند. این مدارک عبارتند از:

 • اصل و فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
 • ارائه آخرین گذرنامه خود
 • یک قطعه عکس 6 در 4 با زمینه سفید
 • داشتن 6 ماه تاریخ انقضاء و اعتبار پاسپورت خود

در این صورت می توانید پاسپورت خود را با مراجعه به مراکز مربوطه، دریافت کنید.

 

بیشتر بخوانید

گرانترین پرواز دنیا

تفاوت بلیط سیستمی و چارتری

ترفند سفر با هواپیما

کوپه دربست قطار؛ قوانین و هزینه

بلیط خارجی را دوطرفه بخرید


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.