4 تفاوت بلیط سیستمی و چارتری ( آپدیت 1401 )

توجه به تفاوت بلیط سیستمی و چارتری تا پیش از خرید بلیط هواپیما

اقدام به خرید بلیط هواپیما برای سفرهای هوایی

اگر قصد سفر با هواپیما به هر یک از أقصی نقاط دنیا دارید؛ بایستی اقدام به خرید بلیط هواپیما کنید. اما با توجه به تفاوت بلیط سیستمی و چارتری، ممکن است در ابتدا نتوانید تصمیم درستی بگیرید. معمولا آن دسته از افرادی که زیاد سفر با هواپیما را تجربه می کنند؛ بهترین تصمیم را می گیرند. اما کسانی که برای نخستین بار است که سفر با هواپیما را تجربه می کنند؛ ممکن است نتوانند کدام بلیط را خریداری کنند. برای آن ها مهم تنها خرید بلیط هواپیما و رفتن به شهر و کشور مورد نظر خود می باشد. با این وجود بهتر است به تفاوت بلیط سیستمی و چارتری اشاره شود. چرا که تفاوت در آن ها روی قیمت بلیط ها، تأثیر مستقیم دارد. ضمن اینکه بایستی به یک سری جزئیات و قوانین نیز در این راستا توجه کرد. بنابراین اگر قصد آشنایی با تفاوت بلیط سیستمی و چارتری دارید؛ با ما همراه باشید. چه بسا بتوانیم شما را تا پیش از خرید بلیط هواپیما مد نظرتان یاری نماییم.

 

تفاوت بلیط سیستمی و چارتری 1

 

آشنایی اجمالی با بلیط سیستمی هواپیما

تا پیش از ارائه تفاوت بلیط سیستمی و چارتری، ابتدا به معرفی هر یک از این بلیط ها می پردازیم. اولین و متداول ترین بلیط هواپیما که می توانید آن را خریداری کنید؛ بلیط سیستمی است. این بلیط ها را می توانید از ایرلاین های مختلف به صورت مستقیم خریداری کنید. قیمت بلیط های سیستمی همان طور که از نام آن ها مشخص است- به صورت ثابت درج شده در آژانس های مسافرتی مختلف می باشد. به واقع نه در فواصل مختلف زمانی و نه بر اساس عرضه و تقاضا تغییری در قیمت این بلیط ها رخ نمی دهد. یکی از قوانین دیگر این بلیط ها، قیمت های مختلف آن ها بر اساس سن مسافر می باشد. به این صورت که بلیط افراد کودک و نوزادان، به مراتب ارزان تر از افراد بزرگسال می باشد. با این وجود باز هم قیمت گروه های سنی به صورت سیستمی، ثابت است. بنابراین می توانید بر حسب قیمت های مصوب با توجه به مقصد سفر خود، اقدام به خرید کنید.

آشنایی اجمالی با بلیط چارتری هواپیما

با معرفی بلیط چارتری، ممکن است تا حدودی پی به تفاوت بلیط سیستمی و چارتری ببرید. بنابراین اگر زیاد اهل سفر کردن هستید؛ بهتر است بیش از پیش با بلیط چارتری آشنا شوید. چرا که قیمت این نوع از بلیط ها دائما به صورت روزانه و حتی لحظه ای، تغییر می کند. بنابراین ممکن است گاهی اوقات قیمت آن ها ارزان تر از بلیط سیستمی باشد. گاهی اوقات نیز، ممکن است حتی گران تر از آن ها هم باشد. دلیل این امر نیز به پیش خرید برخی از صندلی های یک هواپیما در آژانس های مسافرتی مختلف بر می گردد. به این صورت که این افراد با پیش خرید، می توانند خودشان قیمت بلیط هواپیما را تعیین کنند. میزان عرضه و تقاضا نیز روی قیمت بلیط هواپیمای چارتری، تأثیر بسیار زیادی دارد. به این صورت که در ایام شلوغ و پرتردد نظیر: ایام نوروز، بر اساس تقاضا، قیمت بالا می رود. در برخی روزهای عادی نیز به علت تقاضای کم، قیمت به شدت پایین می آید.

تفاوت بلیط سیستمی و چارتری

تفاوت بلیط سیستمی و چارتری

مهمترین تفاوت بلیط سیستمی و چارتری

با ذکر این توضیحات، تا حدودی مشخص شد که تفاوت بلیط سیستمی و چارتری در چیست. اما به جهت شناخت بیشتر و ذکر وجوه بیشتر در خصوص تفاوت بلیط سیستمی و چارتری، به ارائه آن می پردازیم. در ادامه سعی شده است تا تمامی تفاوت های ریز و درشت این دو نوع بلیط هواپیما، مورد بررسی قرار بگیرد. این وجوه تمایز عبارتند از:

  1. قیمت ثابت و متغیر

اولین تفاوت بلیط سیستمی و چارتری، در قیمت آن هاست. به این صورت که قیمت بلیط سیستمی، همیشه ثابت است. حال آنکه قیمت بلیط چارتری، همواره در حال نوسان است.

  1. تعیین قیمت بر اساس میزان عرضه و تقاضا

میزان عرضه و تقاضا می تواند روی تعیین قیمت بلیط چارتری تأثیرگذار باشد. ولی هیچ گونه تأثیری روی قیمت بلیط سیستمی ندارد.

  1. تعیین قیمت بلیط بر حسب شرایط سنی

در بلیط سیستمی هواپیما، به سنین مختلف توجه می شود. به این صورت که قیمت بلیط کودکان، کمتر از افراد بزرگسال است. اما در بلیط چارتری، قیمت بلیط برای تمامی رده های سنی، یکسان است.

  1. استرداد یا عدم استرداد بلیط

گاهی اوقات پیش می آید که ما پس از خرید بلیط، پشیمان می شویم و خواهان پس دادن بلیط خود هستیم. در این صورت امکان استرداد یا پس دادن بلیط خود در بلیط سیستمی وجود دارد. حال آنکه برای بلیط های چارتری چنین مزیتی محقق شدنی نیست. به این صورت که پس از پشیمانی در بلیط سیستمی، پس از کسر جریمه اندک، مبلغ کل بلیط به شما پس داده می شود. اما در بلیط چارتری به هیچ عنوان مبلغی به شما پس داده نمی شود.

البته در موج زمزم، بلیط چارتری هم کنسل می شود که بسته به نوع پرواز، جرایم آن متفاوت است.

بنابراین همان طور که مشاهده شد؛ تفاوت بلیط سیستمی و چارتری، کاملا مشخص است.

خرید بلیط هواپیما با توجه به تفاوت بلیط سیستمی و چارتری

خرید بلیط هواپیما با توجه به تفاوت بلیط سیستمی و چارتری

خرید بلیط هواپیما بر حسب توجه به وجوه تفاوت بلیط سیستمی و چارتری

اگر قصد سفر هوایی و خرید بلیط هواپیما دارید؛ می بایست به تفاوت بلیط سیستمی و چارتری حتما توجه ویژه ای داشته باشید. چون گاهی اوقات در بلیط چارتری، قیمت بلیط هواپیما از شهری به شهر دیگر یا از کشوری به کشور دیگر، بسیار ارزان می باشد.  بنابراین می توانید به اصطلاح اقدام به خرید بلیط لحظه آخری کنید. منظور از بلیط لحظه آخری، بلیط چارتری است. به این صورت که آژانس های مسافرتی مختلف، تمامی این بلیط ها را پیش فروش می کنند. بنابراین آن ها موظف هستند تا تمامی صندلی های هواپیمای خود را پر کنند تا متضرر نگردند. در این صورت قیمت بلیط های خود را در لحظه آخر به صورت لحظه ای، پایین می آورند. اگر بخواهید خیلی سفر ارزان قیمتی را تجربه کنید؛ می توانید اقدام به خرید بلیط لحظه آخری چارتری از آژانس های چارتر کننده کنید. اما در صورتی که کودک به همراه شماست و می خواهید بدون نوسان، قیمت ثابتی را پرداخت کنید؛ خرید بلیط سیستمی معقول تر است.

مزایا و معایب بلیط ها با توجه به تفاوت بلیط سیستمی و چارتری

با توجه به تفاوت بلیط سیستمی و چارتری، می توانید به راحتی پی به مزایا و معایب هر یک از آن ها ببرید. یکی از مزیت های چشمگیر بلیط چارتری نسبت به سیستمی، ارزان بودن آن ها در روزهای غیر تعطیل و روزهای خلوت تر است. به واقع به جزء برخی روزهای خاص، معمولا در بیشتر روزها، قیمت بلیط چارتری از سیستمی، ارزان تر است. اما با توجه به عدم استرداد هزینه، عدم تغییر تاریخ و زمان آن در بلیط های چارتری، بهتر است به فکر بلیط سیستمی باشید. ضمن اینکه بایستی به تفاوت هزینه افراد بزرگسال و کودک نیز توجه داشته باشید. از طرفی دیگر معمولا تنوع مسیرها در پروازهای چارتری، کمتر است. چرا که غالب این پروازها، در مسیرهای پرتردد صورت می گیرد. به هر حال بهتر است پیش از خرید به تفاوت بلیط سیستمی و چارتری توجه شود.

 

تفاوت بلیط

 

 

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.