گردشگری سلامت ⚡️دلایل رونق گردشگری سلامت در ایران

مفهوم گردشگری سلامت چیست؟

گردشگری سلامت به معنای سفر برنامه ریزی شده به سایر نقاط جهان به منظور حفظ و بازیابی سلامت فیزیکی یا روانی است. گردشگری سلامت انواع مختلفی دارد. گردشگری پزشکی، گردشگری بهبودی و گردشگری پیشگیرانه سه نوع اصلی گردشگری سلامت می باشند.

سفر برای درمان و بهبودی جسمی و روانی دو دلیل اصلی گردشگری سلامت هستند. البته در بسیاری از مواقع در گردشگری سلامت، گذران اوقات فراغت در کنار انگیزهای درمانی قرار می گیرد. به این معنی که گردشگر علاوه بر دریافت درمان در پی گذران اوقات فراغتی مطلوب نیز می باشد. فشار مالی و مشکلات زندگی مدرن از دلایل اصلی استرس بالای افراد در عصر حاضر می باشد. گردشگری سلامت یکی از گزینه ‌های اصلی افراد درگیر با این معضل است.

در صورت نیاز به سفرهای درمانی یا هر نوع سفر دیگری می توانید از خدمات آژانس مسافرتی موج زمزم در زمینه رزرو هتل، خرید بلیط هواپیما، بلیط قطار و... بهره مند شوید.

گردشگری سلامت

گردشگری سلامت صنعتی سودآور و رقابتی

توسعه و بسط گردشگری سلامت می تواند بخشی از راهبرد ملی برای استفاده مناسب از ظرفیت های کشور در جهت کسب درآمد بیشتر باشد. امروزه صنعت و بازار گردشگری سلامت یک بازار شناخته شده در جهان به شمار می آید. صنعت گردشگری از صنایع نافع و رقابتی در سراسر جهان و گردشگری سلامت یک حوزه جدید در این صنعت می باشد. امروزه دولت ها در سطح کلان علاقه مند به بهره مندی از مزایای اقتصادی این صنعت هستند. این موضوع باعث شده است رقابت شدیدی بین کشورهای در حال توسعه آسیایی برای جذب گردشگران ایجاد شود. با توجه به پتانسیل بالای ایران در این زمینه به ویژه در حوزه انسانی (وجود پزشکان و پرستاران حاذق فراوان)، اگر اولویت دولت فراهم ساختن زیر ساخت های مناسب در رابطه با گردشگری سلامت باشد، این امر می تواند از مهاجرت پول و نیروی کار از ایران جلوگیری به عمل آورد.

گردشگری سلامت

گردشگری سلامت صنعتی سودآور و رقابتی

معرفی برترین کشورهای جهان در زمینه گردشگری پزشکی

امروزه گردشگری پزشکی یا گردشگری سلامت یک صنعت پر رونق در صحنه جهانی به شمار می رود. طبق آمار، سالانه حدود 20 تا 24 میلیون بیمار در سراسر جهان برای درمان های پزشکی به سفر می روند. تخمین‌ ها در مورد اندازه و حجم بازار مالی این صنعت متفاوت است، اما گروه انتشاراتی بیماران بدون مرز ارزش بازار مذکور را در حدود 60 تا 80 میلیارد یورو در سراسر جهان اعلام کرده اند. برخی از برترین کشور ها در زمینه گردشگری سلامت عبارتند از: ژاپن، کره جنوبی، ایالات متحده آمریکا، تایوان، آلمان، سنگاپور، مالزی، سوئد، تایلند، هند و ایران!

تاریخچه پزشکی در ایران

تاریخچه پزشکی در ایران غنی است. ایران از دیرباز مرکز اصلی توسعه دانش پزشکی بوده است، به طوری که تنها چند مکتب طب سنتی در جهان باستان به اندازه دانشکده های پزشکی ایران جامع بوده اند. پدر علم پزشکی یونان باستان (بقراط)، اقرار می کند که قسمتی از مبانی نظری پزشکی او از ایرانیان باستان اقتباس شده است. تاریخ طولانی و تمدن پیشرفته همراه با میل به جاودانگی، راه را برای شکوفایی دانش پزشکی در ایران هموار کرد. دانشکده های پزشکی باستانی که در ایران تأسیس شده اند مانند جندی شاپور هزاران سال است که به آموزش پزشکی می پردازند. پزشکانی مانند ابن سینا پس از گذشت قرن ها هنوز از پیشروان توسعه پزشکی به شمار می روند.

گردشگری سلامت

گردشگری سلامت

گردشگری سلامت در ایران

افزایش هزینه مراقبت ‌های بهداشتی، افزایش نیاز به مراقبت از افراد مسن با طولانی تر شدن متوسط طول عمر انسان و فشارهای مداوم به برخی از شرکت های بیمه و به طبع، کاربران این صنعت، از جمله دلایلی است که باعث می‌شود برخی از بیماران به مقصدهایی مانند ایران سفر کنند. امروزه کشور ما توانسته است به سرعت در زمینه زیرساخت ‌های مراقبت‌ های بهداشتی و پزشکی، در جهت برآورده کردن نیازهای پزشکی فزاینده افراد، سرمایه‌گذاری کند. این امر در توسعه گردشگری سلامت نقشی اساسی داشته است. ایران قصد دارد که تعداد مسافران پزشکی سالانه خود را در سال 1404 شمسی به حدود 2 میلیون نفر برساند.

وجود متخصصان و پزشکان مجرب و خوش‌ نام، روش ‌های ایمن و کم‌ هزینه به همراه جاذبه ‌های گردشگری متنوع در کشور برای جذب گردشگران پزشکی از منطقه خاورمیانه و نیز از سراسر جهان به ایران کافی می  باشد. ایران دارای پزشکی پیشرفته، جراحان و پزشکان معتبر، فناوری ‌های نوین پزشکی و روش ‌های فوق ‌العاده مقرون ‌به‌ صرفه در یک سیستم سلامت قابل اعتماد است. ایران دارای صدها بیمارستان با طیف گسترده ای از فناوری های پیشرفته پزشکی است که درمان با فناوری نوین و تخصص های متنوع را به بیماران و مراجعه کنندگان ارائه می دهند. علاوه بر نکات مثبت ذکر شده، در نهایت ایران به عنوان کشوری میزبان، دارای شهروندانی مهمان نواز است.

طبق آمار رسمی، بیمارستان ‌های ایران طی یک سال (مارس 2018 تا مارس 2019 میلادی) 70 هزار بیمار خارجی را پذیرش کرده‌اند. همچنین ایران در چهار ماهه نخست سال جاری میلادی (21 مارس تا 21 ژوئیه) میزبان نزدیک به 600 هزار مسافر درمانی بوده است. حدود 90% از گردشگران پزشکی که برای درمان به ایران مراجعه می کنند از شهروندان کشورهایی چون: عمان، افغانستان، آذربایجان، عراق، کویت، بحرین و سایر کشورهای خاورمیانه هستند.

گردشگری سلامت

گردشگری سلامت در ایران

دلیل رواج گردشگری سلامت در جهان

همانطور که بیان شد تعداد مسافران پزشکی در سراسر جهان به سرعت در حال افزایش است. سه دلیل عمده برای رشد گردشگری سلامت وجود دارد که عبارتند از: کاهش هزینه های درمان و صرفه جویی در هزینه، دسترسی به روش های پزشکی خاص که در کشور مبدا وجود ندارد و مراجعه به پزشکی با شهرت خاص!

 

دلیل انتخاب ایران به عنوان مقصد گردشگری سلامت

مهمترین عواملی که ایران را تبدیل به مقصدی محبوب در زمینه گردشگری سلامت کرده است عبارتند از: نظام سلامت قابل اعتماد، امکانات پزشکی پیشرفته، مقرون به صرفه بودن فوق العاده (هزینه خدمات پزشکی در ایران تقریباً یک سوم خدمات مشابه در کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا است، زیرا ریال ایران از کاهش ارزش بی‌سابقه‌ای رنج می‌برد. درمان در ایران بسیار ارزان است.) امکان درمان بدون قرار گرفتن در لیست انتظار، مهمان نوازی افسانه ای، وجود جاذبه های گردشگری فراوان در ایران، (ایران با قدمتی بیش از 5000 سال خانه برخی از قدیمی ترین مکان ها و سنت هاست. ایران با 23 سایت میراث جهانی یونسکو و مناظر طبیعی خیره کننده مقصدی پر جاذبه در سفرهای توریستی و گردشگری سلامت می باشد.)

 

درمان های محبوب پزشکی در ایران

همانطور که بیان شد ایران به عنوان مقصد گردشگری سلامت در زمینه های مختلف پزشکی دارای اعتبار است. بعضی از محبوبترین درمان ها در ایران عبارتند از: درمان ناباروری، درمان سرطان، جراحی های زیبایی، درمان چاقی، چشم پزشکی، قلب و عروق و جراحی قلب، مغز و اعصاب و جراحی مغز و اعصاب،  درمان های دندانپزشکی و...

گردشگری سلامت

کادر درمان در ایران کاملا آموزش دیده اند و به طور مداوم خود را با آخرین دانش پزشکی روز مجهز می کنند.

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.