حقایقی جالب در مورد توالت های هواپیما

تا حالا شده است که به توالت‌های هواپیما فکر کنید؟ شاید کمتر کسی به تاکنون در این مورد فکر یا حتی در گوگل سرچ کرده باشد! در این مقاله می‌خواهیم حقایقی جالب در مورد توالت‌های هواپیما را با شما در میان بگذاریم.

قانونی وجود ندارد که هواپیماها را ملزم به داشتن دستشویی کند

اداره هوانوردی فدرال (FAA) تقریبا برای هر چیزی الزاماتی تعیین کرده، اما در مورد این که هواپیماهای تجاری حتما باید دستشویی داشته باشند، قانونی وضع نشده است. در سال 2015 هواپیمایی از وست‌چستر به مقصد شیکاگو در حالی اقدام به پرواز و حمل مسافر کرد که فقط یک دستشویی داشت و آن هم خراب بود. بنابراین، مسافران آن مجبور شدند به مدت دو ساعت و نیم از سرویس بهداشتی استفاده نکنند.

اغلب توالت‌های اولیه در هواپیماها به شکل سطل بودند

در گذشته اگر به توالت در هواپیما نیاز می‌شد، از سطل درپوش‌دار برای این کار استفاده می‌کردند. جالب است بدانید در سال 1934 هواپیمای آبی بریتانیایی توالتی داشت که مستقیما به بیرون باز می‌شد. اگرچه صاحبان هواپیماهای گذشته فکر می‌کردند این نوع سیستم هیچ مشکلی ندارد، اما آن‌ها دست‌کم یک مشکل داشتند و آن هم این بود که وقتی درپوش سطل جابه‌جا می‌شد، جریان هوا صدایی شبیه سوت در هواپیما ایجاد می‌کرد و بسیار آزاردهنده بود.

از آنجایی که نگه‌ داشتن ظرفی پر از آب که در طول پرواز و تکان‌های زیاد احتمال ریزش آن می‌رفت و فضایی نامطلوب ایجاد می‌کرد، ابدا ایده خوبی نبود؛ بنابراین، به تدریج هواپیماها مجهز به توالت‌های بهتری با تکنولوژی جدید شدند. آن‌ها از مایعی آبی رنگ و بو‌زدا استفاده می‌کردند و فاضلاب‌ها را به مخزنی در هواپیما منتقل می‌کردند. با هر بار استفاده از توالت، مایع تازه‌ای بایستی به گردش درمی‌آمد، بنابراین لازم بود هواپیما صدها لیتر از این مایع آبی رنگ را در هر پرواز با خود حمل کند و این امر باعث افزایش مصرف سوخت می‌شد. مهم‌تر این که این سیستم گاهی اوقات دچار نشتی می‌شد.

توالت‌هایی که امروزه در هواپیماها وجود دارند، در سال 1975 اختراع شدند

اولین باری که از این توالت‌ها استفاده شد، به سال 1982 برمی‌گردد. این نوع از توالت «توالت خلا» نامیده می‌شد؛ چرا که با اتمام کار فرد، خط فاضلابی باز می‌شد و تمام محتویات توالت را با قدرت به بیرون می‌مکید و وارد مخزن بزرگی در عقب هواپیما می‌کرد.

توالت‌های هواپیما به شدت طرفدار مصرف کم آب هستند

جالب است بدانید توالت‌های به ظاهر کم‌مصرف خانگی در هر بار استفاده حدود 6 لیتر آب مصرف می‌کنند و توالت‌های قدیمی مدارس حدود 19 لیتر مصرف آب داشته‌اند. پس باید قدردان فناوری «خلا» باشیم؛ چراکه با استفاده از آن، توالت‌های هواپیما کمتر از دو لیتر آب مصرف می‌کنند.

خلبانان تا زمانی که در آسمان هستند، نمی‌توانند مخزن را خالی کنند

خوشبختانه مخزن حاوی پساب‌ها، ضامنی خارج از هواپیما دارد. بنابراین، امکان ندارد که خلبان سهوا پساب‌ها را در آسمان خالی کند و روی خانه‌ها بریزد.

FAA هواپیماها را ملزم به داشتن جا‌سیگاری کرده است

قرار دادن جاسیگاری در هواپیما به این معنی نیست که سیگار کشیدن در هواپیما مجاز است، بلکه برای آن دسته از افراد بی‌ملاحظه که در هواپیما هم می‌خواهند سیگار بکشند، تعبیه شده است. در کنار هر سطل آشغال مکانی هم برای سیگار و خاکستر آن وجود دارد، چراکه معمولا زباله‌ها کاغذی و قابل اشتعال‌ هستند؛ بنابراین انداختن سیگار در سطل آشغال بسیار خطرناک است.

فاضلاب‌ها باید هنگام فرود تخلیه شوند

با فرود آمدن هواپیما بر روی زمین نوبت به خالی کردن مخزن می‌رسد. این کار حدود ١٠ دقیقه طول می‌کشد؛ بدین ترتیب که مسئول آن پمپی به هواپیما وصل کرده و سپس با ایجاد خلا مخزن تخلیه می‌شود.

شما به راحتی می‌توانید قفل درب دستشویی را از بیرون باز کنید

برای باز کردن قفل کافی است علامت «دستشویی» را بالا برده و زبانه را به حالت قفل نشده ببرید. اما لطفا این کار را تنها زمانی انجام دهید که کودکی در آن گیر کرده باشد یا بدانید که دوست‌تان آنجا است.

آب شیری که از دستشویی می‌آید، بسیار بد و ناخالص است

بر اساس مقاله‌ای از مجله Wall Street در سال 2002 تحت عنوان «آزمایش نمونه‌های آب در 14 پرواز مختلف» مشخص شد که تقریبا میزان تمام باکتری‌های موجود در آب ده‌ها و گاهی اوقات صدها مرتبه بیش از حد مجاز آن در آمریکا است. این آب‌ شامل جانداران میکروسکوپیکی مانند سالمونلا، استافیلوکوکوس و تخم حشرات کوچک بودند. سازمان حفاظت از محیط زیست اذعان داشته است که دستورالعمل‌های جدیدی اتخاذ شده و آب برای آشامیدن مناسب است.

قطعا نمی‌خواهید پابرهنه یا با جوراب به دستشویی بروید

شاید با خود بگویید این مسئله کاملا واضح است و نیاز به گفتن ندارد. اما واقعا این‎طور نیست و افراد بسیار زیادی هستند که جوراب خود را در مسیر توالت درآورده و پا برهنه به توالت می‌‌‌روند. در نتیجه، پس از خروج از توالت نقاط خیسی روی کف بر جای می‌گذارند که شاید آب نباشند. از آنجایی که دستشویی‌ها تا پایان پرواز تمیز نمی‌شوند، این مسئله مشکل‌ساز می‌شود.

دستشویی‌ها کثیف‌ترین بخش هواپیما نیستند

کثیف‌ترین بخش‌های هواپیما به ترتیب میزهای تاشو، دریچه‌های هوای بالای سر هر فرد، سگک کمربند ایمنی و قفل دستشویی شناخته شده‌اند. حواس‌تان باشد تا حد امکان از لمس این مکان‌ها اجتناب کنید.

دستشویی‌های خود تمیز شونده گزینه خوبی برای هواپیما هستند

این نوع توالت می‌تواند با استفاده از نور فرابنفش 99.9% از میکروب‌ها را در عرض چند ثانیه پس از خروج هر فرد از بین ببرد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.